PENTANAS
Pentanas, EPS medžiagoje naudojamas kaip plėtiklis, yra besplavis, labai lakus, vandenyje beveik netirpus skystis, kurio virimo temperatūra yra 30 laipsnių C. Pentanas yra sudėtinė naftos dalis, tačiau susidaro ir žmogaus bei gyvūnų organizmuose per natūralius biocheminius procesus ir patenka į atmosferą su iškvepiamu oru. Polistireninio putplasčio gamybos proceso metu pentanas garo pavidalo išmetamas į atmosferą.
Atmosferoje pentanas greitai suardomas fotocheminių reakcijų metu ir virsta anglies dioksidu ir vandeniu. Pentanas nesikaupia atmosferoje dėl nedidelės pusėjimo trukmės – nuo 10–15 valandų iki 2–3 dienų. Pentano pusėjimo trukmės svyravimą lemia įvairūs veiksniai, tarp jų ir saulės spinduliavimo intensyvumas. Todėl pentanas greičiau irsta vasarą negu žiemą ir greičiau dieną negu naktį. Išmatuojamoji pentano dalis atmosferoje yra nykstamai mažas 2 ppb (parts per billions=1 dalis iš milijardo=1/1 000 000 000) dydis. Palyginimui, anglies dioksido koncentracija atmosferoje yra 34 600 ppb, metano – 1 700 ppb. Pentanas nedaro žalos ozono sluoksniui, nes dėl nedidelio stabilumo nepasiekia viršutinių oro sluoksnių. Vandenyje ir dirvoje pentaną į anglies dioksidą ir vandenį greitai suskaido augalai, bakterijos ir mikroorganizmai. Lyginant su kitomis į atmosferą išmetamomis svarbiausiomis šiltnamio efektą keliančiomis dujomis, pentano dalis, išmetama gaminant ir perdirbant plėtrųjį polistireną, per metus sudaro 0, 000009 procento.
Anglies dioksido kiekis, atsirandantis irstant pentanui, yra itin nedidelis. Jį kompensuoja nepalyginamai mažesnis anglies dioksido kiekio išmetimas dėl šildymo energijos mažesnio suvartojimo.
Pentano garai sunkesni už orą ir tam tikromis sąlygomis gamybos procese kartu su oru gali sudaryti sprogius mišinius. Be to, tam tikros pentano garų koncentracijos gali kelti pavojų sveikatai. Tokios koncentracijos gali atsirasti tik uždaroje, blogai vėdinamoje patalpoje. Todėl polistireninio putplasčio gamykloje turi būti įrengta atitinkama ventiliacijos sistema.Vartotojus pasiekiančiame polistireniniame putplastyje pentano nebėra.
STYRODUR C
Degumui slopinti Europos gamintojai dažniausiai naudoja heksabromciklododekaną (HBCD). HBCD yra bromuotas cikloalifatinis angliavandenilis. Jis praktiškai netirpus vandenyje, atsparus hidrolizei ir nepriskiriamas prie pavojingų medžiagų. Polistireniniame putplastyje šios medžiagos nedaug, ji kietu pavidalu paskirstyta polimeriniame karkase tarp polimerinių grandinių. Dėl šios medžiagos cheminių savybių ir jos patvaraus įterpimo tarp polimerinių grandinių galimybė, kad degumą slopinantis priedas garuos ar kaip nors kitaip išsiskirs, atmestina.
Styrodur C – tai žalia ekstruduota polistireno putplasčio medžiaga, gaminama BASF be FCICH, HFC1CH ir HFCH. Styrodur C pasižymi gera šilumos izoliacija, stabilumu, atsparumu apkrovimui ir nesugeria drėgmės. Styrodur C sunkiai užsidega ir nepalaiko degimo. Dėl savo puikių savybių Šis gaminys plačiai taikomas tiek aukštuminėse, tiek giluminėse statybose.
Styrodur C gamybai kaip pučianti priemonė naudojamas anglies dioksidas. Taip vyksta palyginus greitas dujų pasikeitimas tarp anglies dioksido ir aplinkos oro. Panaudotas anglies dioksidas paimamas iš esančios medžiagos cirkuliacijos. Tačiau jis nesudaro šiltnamio efekto. Naudojant plokštes akutės užpildytos tik oru.
Daugiau...
Privalumai:
Styrodur C yra naujos kartos šilumos izoliacijos plokštė, kuri su klasikiniais išspaustų putų panaudojimo privalumais siūlo ir daugiau ypatumų: Styrodur C savo sudėtyje neturi FCICH, HFCICH ir HFCH. Kaip mikroporos čia tarnauja oras. Gaminiuose su HFCICH esantis ozono pašalinimo potencialas gaminyje Styrodur C yra visiškai pašalintas.
Taip pat ir ekologinis balansas kalba už Styrodur C. Styrodur C gaminimui reikalingas žaliavų kiekis yra mažas. Dėl plataus panaudojimo ta energija, kurtos reikėjo medžiagos pagaminimui, kompensuojama per kelis mėnesius sutaupyta šildymo energija.
Kokybė:
Tam kad butų palaikomas Styrodur C aukštas kokybės standartas, jis yra tikrinamas Miuncheno Šilumos apsaugos tyrimo institute.
Pristatymo formos:
Styrodur C pristatomas plokščių forma.
Standartiniai tipai yra šis 2500C 2800C 2800CS 3035CS 3035CN 4000CS 5000CS.
Šie tipai vienas nuo kito skiriasi šilumos pralaidumu storiu ir pasipriešinimu apkrovimui. Plokštės paviršius yra lygus uždaras hidrofobinis. Tik Styrodur 2800C ir Styrodur 2800CS turi termiškai apdorota paviršių.
Briaunų formavimas:
Tam kad būtų išvengta šalčio tiltų, kad būtų paprastesnis išklojimas arba, kad būtų pagerintas optinis vaizdas Styrodur C plokštės siūlomos su lygia briauna laiptiniu įlaidu arba kaištine įpjova.
Universalus produktas:
Styrodur 2800 C ir 2800 CS yra šilumos izoliacijos plokštės, su abejose pusėse išspaustu vaflių rastu, kurios naudojamos sukabinimuose su betonu po tinku ir kitais dengiamaisiais sluoksniais, o taip pat ir su statybiniais klijais, kurių sudėtyje nėra skiediklio. Dėl specialių įspaudimų pasiekiamas puikus sukibimas.
Šios plokštės ypatingai tinka šilumos tiltų betono paviršių mūrinėse sienose rūsių sienų ir cokolių izoliacijai. Įstatant į klojinį gaunamas tiesioginis, ilgalaikis viso paviršiaus sujungimas su betonu. Papildomų mechaninių sutvirtinimų dažniausiai galima atsisakyti Styrodur CS tinka tiek sienų vidinei izoliacijai tiek lubų izoliacijai.
Šilumos izoliacija, tipų įvairovė, skirtingas atsparumas apkrovimui ir briaunų formavimas daro Styrodur C nepamainoma izoliacine medžiaga aukštuminėse ir požeminėse statybose, transporto srityje bei gaminant jungiamuosius elementus sienų, grindų, lubų ir stogų izoliacijai, perimetrinei izoliacijai, šilumos tiltų izoliacijai, kaip nešėjas jungiamosioms statybinėms dalims ir daugiasluoksnėms plokštėms ir kaip apsauginis sluoksnis nuo šalčio geležinkelių ir gatvių statyboje.
Sekantys panaudojimo nurodymai pristato Styrodur C svarbių panaudojimų apžvalgą. Planuojant konkrečias statybas, galima pateikti daugiau konstrukcijos ir montavimo būdų. Ilgalaikis viso paviršiaus sujungimas su betonu. Papildomų mechaninių sutvirtinimų dažniausiai galima atsisakyti. Styrodur CS tinka tiek sienų vidinei izoliacijai tiek lubų izoliacijai.
Perimetrinė izoliacija:
Norint izoliuoti šilumą po pastatu ir išorinėje rūsių sienų pusėje, kur yra kontaktas su žeme Styrodur C turi visas tam reikalingas savybes: produktas netrūnija, atsparus apkrovimui, gerai atlaiko žemės spaudimą, neįgeria vandens, drėgmės.
Šilumos tiltų izoliacija:
Betonines langų, durų atramos, konstrukcinės statybinės dalys, išsikišusios sienų dalys, kampai ir t.t. dažniausiai yra silpniausios pastato vietos, kurios praleidžia šilumą. Jas galima izoliuoti su termiškai apdorotu Styrodur C.
Vidinė izoliacija:
Dvieilės mūrinės sienos konstrukcijos priklauso pasitvirtinusiam tradiciniam statybos būdui. Kadangi Styrodur C mažai sugeria drėgmę ir turi geras šilumos izoliacijos savybes, tai šį gaminį galima naudoti tarp dviejų mūro sluoksnių, nepaliekant oro tarpo.
Grindų, pagrindo izoliacija:
Styrodur C dėl savo atsparumo spaudimui gerai tinka grindų konstrukcijų šilumos izoliacijai. Smarkiai apkrautas grindis pvz. sandėliuose, gamybos cechuose galima izoliuoti su Styrodur C. Styrodur C naudojamas ir po dirbtinio ledo danga. Izoliacinė medžiaga sulaiko žemės atitirpimą.
Lubų izoliacija:
Kaip šilumą izoliuojantis Styrodur C sluoksnis tvirtinamas tarp rišamųjų sijų pastatų konstrukcijose po pagrindinėmis sijomis arba kabinamas kaip pilnas sluoksnis po rišamosiomis sijomis. Didelio formato plokštės su kaištine įpjova sudedamos lengvai ir sudaro optiškai gerai atrodančias žalias lubas, kurios, jei susitepa, gali būti nuvalytos garų srove.
Ypatingas panaudojimas:
Be aprašytų panaudojimo galimybių ir produktų Styrodur C galima naudoti kaip nešančiąją medžiagą su kitomis. Įvairūs gamintojai siūlo viršutinio paviršiaus padengimus iš medienos, plastmasių, metalo arba klijuotų audinių. Šie produktai naudojami pradedant vidaus įrengimu ir baigiant išoriniu fasadu. Jie naudojami grindims, sienoms, gyvenamiesiems vagonams, refrižeratoriuose, taip pat šaldymo įrengimuose. Taip pat laivų statyboje, banglenčių gamybai, kaip pontonai.
Jei abi Styrodur C plokštės pusės padengiamos skiedinio su stiklo pluoštu sluoksniu, tai mes turime nešėją, kuris ypatingai tinka panaudojimui santechninėje srityje – plytelių klojimui. Iš jo galima pagaminti sienas, grindis vonių uždengimus, vamzdžių uždengimus arba plytelėmis padengtas lentynas.